Bezsenność to zaburzenia snu, które nadal dotykają setek osób na całym świecie. Zgodnie z informacjami od Center for Disease Control and Prevention, na podstawie ich badań dowiadujemy się, że większość dorosłych osób w zależności od ich genetyki potrzebuje 7 lub nawet do 9 godzin snu. Jeżeli nie zapewnią sobie takiej ilości snu, mogą u nich wystąpić pewne niedobory. Osoba dotknięta bezsennością może być problem związany ze snem z dwóch różnych powodów. Ma problemy z utrzymaniem ciągłego snu lub z samym zasypianiem.

Badania przeprowadzone na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki wielokrotnie wykazały, że osoby dotknięte problemami ze snem to nawet 25% społeczeństwa. Na szczęście większość tych osób nie rozwija problemu i cierpi na bezsenność jedynie krótkoterminowo. Mimo wszystko powinniśmy zaznaczyć, że nawet krótkotrwała bezsenność może prowadzić do chronicznego zmęczenia, które skutkuje kiepską koncentracją oraz trudnością z wykonywaniem zadań motorycznych. Z kolei długotrwała bezsenność bardzo często doprowadza do występowania różnych chorób.

Przyjrzyjmy się temu, co tak dokładnie oznacza cierpienie na bezsenność

Osoba z bezsennością będzie miała znaczne problemy z utrzymaniem ciągłości snu w trakcie nocy lub po prostu nie będzie mogła zasnąć, co w rezultacie poskutkuje krótszym czasem na wyspanie się przed pójściem do pracy lub szkoły. Chroniczne niewyspanie się jest zazwyczaj niezwykle groźne i prowadzi do ospałości w ciągu dnia, rozdrażnienia, co skutkuje kiepskim nastrojem oraz zwiększonym apetytem, co może doprowadzić do wzrostu wagi, a nawet otyłości. Niektóre osoby cierpiące na bezsenność regularnie budzą się zbyt wcześnie.

Bezsenność może również prowadzić do zaognienia skutków przewlekłych chorób, takich jak:

  • Otyłość;
  • Cukrzyca;
  • Choroby serca;
  • Depresja.

Powyższe rezultaty mogą także wpłynąć negatywnie na nasze zdolności poznawcze oraz możliwości pracy motorycznej, co pogorszy efekty w pracy, szkole lub na studiach.

 Bezsenność – przyczyny: Co o nich tak naprawdę wiemy?

Bezsenność może wynikać z wielu różnych czynników zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Czasami kłopoty powodujące bezsenność są jedynie tymczasowe. Jednak nieznaczna część osób boryka się z nimi przez znacznie dłuższy okres. Z tego powodu skutki ich bezsenności bywają znacznie trudniejsze do zniesienia. Czasem problemem ze snem może być na przykład stresowa sytuacja. Kiedy ją zażegnamy, istnieje szansa, że problem ze snem ustąpi.

Jakie jeszcze częsty przyczyny bezsenności sprawiają, że pogarsza się nasze zdrowie?

  • Tak zwany jet lag, czyli zmiany zachodzące w zegarze biologicznych ze względu na przemieszczenie się do innej strefy czasowej (na przykład za pośrednictwem samolotu);
  • Bezsenność może być spowodowana zbyt niewygodnym łóżkiem, za zimnym lub za ciepłym pomieszczeniem, w którym śpimy;
  • W przypadku niektórych osób za bezsenność odpowiada przewlekły stres, czy też problem ze zdrowiem psychicznym, który wymaga leczenia.

Różne rodzaje bezsenności

Bezsenność możemy podzielić na kilka różnych grup, które charakteryzujemy w zależności od bezpieczeństwa, które wraz ze sobą wnoszą. Pod uwagę należy również wziąć czas trwania takiej bezsenności. Ostra i przejściowa bezsenność jest zwykle problemem krótkotrwałym. Z kolei bezsenność chroniczna może trwać nawet miesiącami, czy też latami w przypadku pewnej grupy ludzi. Lekarze wyróżniają bezsenność wtórną będącą wynikiem innego problemu zdrowotnego, który pośrednio wpływa na sen oraz bezsenność pierwotną, która nie jest zależna od innych czynników zdrowotnych.

Wśród tej kategorii wyróżniamy także bezsenność łagodną. Taki rodzaj umiarkowanej bezsenności najczęściej doprowadzą daną osobę do stanu lekkiego zmęczenia ze względu na brak możliwość pełnego wyspania się w ciągu nocy.

Zgodnie z tym, co sugerują specjaliści, nie ma opracowanego jednego sposobu, który stanowiłby remedium na każdy rodzaj bezsenności. Mimo wszystko możemy na własną rękę w pewien sposób zadbać o higienę snu, jeżeli spełnimy kilka istotnych warunków. Najważniejsze z nich jest to, aby Chodzić do łóżka i budzić się o tych samych porach, ustanawiając rutynę. Unikać używania jakichkolwiek urządzeń z ekranem tuż przed snem.
Zacząć się wyciszać godzinę przed snem, na przykład biorąc kąpiel. Powinniśmy również zadbać o to, aby w naszej sypialni panowały komfortowe warunki sprzyjające zasypianiu. Oznacza to, że musimy mieć wygodną poduszkę, łóżko, a także zadbać o temperaturę. Nie powinna być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska.

Jakie czynniki narażają nas na większe ryzyko bezsenności?

  • Częste podróżowanie i zmiany strefy czasowej zwiększają ryzyko bezsenności;
  • Ciąża zwiększa ryzyko bezsenności;
  • Im starszy jest człowiek, tym większa szansa na to, że będzie zmagał się z bezsennością;
  • Czasami posiadanie pewnych genetycznych predyspozycji, na które nie mamy wpływu także zwiększa ryzyko bezsenności.

Jak widać, bezsenność jest częstym problemem. Przyczyny bezsenność mogą być zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie.