Od czego robią się krosty na twarzy – jak się ich pozbyć?

Krosty na twarzy to problem, który dotyczy większości ludzi. Niektórzy borykają się z nimi permanentnie, u innych pojawiają się od czasu do czasu. Jednak to, co łączy wszystkich, to chęć pozbycia się ich jak najszybciej. Jak to zrobić bezpiecznie? Oto nasze wskazówki!

Krosty na twarzy – skąd się biorą?

Zazwyczaj kiedy myślimy o krostach na twarzy, potocznie nazywanych pryszczami, mamy przed oczami zmiany skórne, związane z trądzikiem pospolitym. Faktycznie stanowią one znaczną część wszystkich wykwitów, chociaż niektóre niedoskonałości są związane np. z nieodpowiednim poziomem hormonów czy z uczuleniem na jakieś pokarmy. Skupmy się jednak na krostach trądzikowych. Skąd się biorą? Mogą mieć podłoże genetyczne, ale najczęściej są spowodowane nadaktywnością gruczołów łojowych lub nieprawidłowym rogowaceniem przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych. Wszystkie te nieprawidłowości przyczyniają się do namnażania bakterii Propionibacterium acnes, która sprawia, że na twarzy pojawiają się grudki, krosty, cysty czy nacieki ropne. 

Jak zwalczyć krosty na twarzy – 5 kroków

Jak leczyć krosty, które pojawiają się często lub raz na jakiś czas? Oto 5 kroków, które pozwolą Ci zachować zdrową i piękną cerę.

Odpowiednia pielęgnacja i oczyszczanie skóry

Podstawą dbania o skórę powinno być jej dogłębne, dwuetapowe oczyszczanie i regularne złuszczanie. Poza tym konieczne jest dopasowanie używanych na co dzień kosmetyków tak, aby regenerowały cerę i uspokajały wszelkie stany zapalne. Warto także wdrożyć produkty pielęgnacyjne, pomagające szybko zwalczyć przebarwienia na twarzy, które często pojawiają się tuż po zagojeniu się krosty, np. z witaminą C lub niacynamidem. Na koniec trzeba zadbać o ochronę przed promieniowaniem UV, które często jest czynnikiem nasilającym trądzik. Obawiasz się, że nie uda Ci się ułożyć rutyny pielęgnacyjnej odpowiednio? Udaj się do specjalisty, który zrobi to za Ciebie.

Unikanie produktów, które mogą nasilać przetłuszczanie się skóry

Wszelkiego rodzaju tłuste produkty nakładane na twarz, takie jak wazelina czy oleje, mogą powodować nasilenie się łojotoku, czego konsekwencją z kolei będą zatkane pory. Warto więc stawiać na lżejsze kosmetyki, np. w żelowej formie, które działają równie dobrze.

Zdrowa, zbilansowana dieta

Dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty, ostre przyprawy, nabiał i posiłki z wysokim indeksem glikemicznym może powodować, że na skórze pojawiają się krosty na twarzy i stany zapalne. Pamiętaj więc, aby starać się jeść posiłki zdrowe i zbilansowane.

Unikanie stresu i używek

Kortyzol, wydzielający się w naszym organizmie, potrafi sprawić, że twarz cała pokryje się niedoskonałościami. Warto więc na co dzień wykonywać ćwiczenia relaksacyjne lub postawić na aktywność fizyczną, aby obniżyć jego poziom. Podobne destrukcyjne działanie ma nikotyna, dlatego, jeśli chcesz mieć piękną cerę, a palisz papierosy, musisz z nich zrezygnować.

Stosowanie zabiegów zwalczających trądzik

Warto czerpać z dobrodziejstwa kosmetologii i korzystać z zabiegów, które pomagają pozbyć się krost i przebarwień. Na jakie zwrócić uwagę? Zbawienne mogą okazać się peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy fototerapia. Najlepiej jest zapytać o zalecenia specjalistę, który pracuje w salonie.

Wizyta u dermatologa – dla kogo?

Pamiętaj, że uporczywe problemy z krostami warto skonsultować z dermatologiem. Lekarz doradzi Ci nie tylko w kwestii pielęgnacji czy zabiegów, ale także w razie potrzeby przepisze specjalne leki, które uspokoją skórę i sprawią, że wróci ona do dobrej formy.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi pozbędziesz się nieprzyjemnych krost szybko i bez wysiłku!