W dzisiejszych czasach bardzo często radzimy sobie z bezsennością za pośrednictwem farmakologicznych metod. Tymczasem wiele osób kompletnie zapomina o tym, że istnieje mnóstwo tradycyjnych i zarazem w pełni naturalnych metod umożliwiających nam walkę z bezsennością. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z okazjonalnymi trudnościami podczas zasypiania, czy też zmagasz się z bezsennością od dłuższego czasu, prawdopodobnie możesz pomóc swojemu organizmowi na różne naturalne sposoby, zanim będziesz musiał sięgnąć po tabletki nasenne.

Zażywanie melatoniny

Pomimo że melatonina jest suplementem sprzedawanym w tabletkach, nie jest to środek typowo farmakologiczny. Ponieważ melatonina jest substancją, która naturalnie znajduje się w naszych organizmach. Nie przyjmujemy zatem niczego, co moglibyśmy uznać za nienaturalne. Wiele dowodów naukowych wykazało, że melatonina sprawdza się najlepiej wśród osób, które mają problemy z tak zwanym jet lagiem, gdy podróżują samolotami na dalekie odległości. Melatonina jest słynna przede wszystkim ze względu na to, że pomaga ludziom, którzy muszą mierzyć się na co dzień z pracą zmianową.

Melatonina przywraca naturalny cykl senny naszemu organizmowi. Należy jednak pamiętać o tym, że ten suplement nie jest typowym środkiem nasennym. Pomaga naszemu organizmowi jedynie wytworzyć więcej melatoniny, co następnie przełoży się na prostsze stworzenie uczucia senności. Melatonina nie powinna być zażywana w dużych dawkach pomimo tego, że nie jest groźna dla naszego zdrowia. Wiele testów po prostu wykazało, że ten środek zażywany w dużej dawce jest kontrproduktywny i wcale nie pomaga.

Melatonina o przedłużonym uwalnianiu jest stosowana w leczeniu bezsenności u osób powyżej 55 roku życia. W większości badań melatonina była przyjmowana do dwóch godzin przed snem przez okres od kilku do czasami nawet kilkunastu tygodni. Bardzo ważne jest to, aby podczas przyjmowania melatoniny pilnować czasu związanego z jej zażywaniem, ponieważ spożywanie melatoniny o poranku może zaburzyć rytm snu w nocy. Suplementy z melatoniną są nieinwazyjnym środkiem, który pomaga wielu osobom i w odróżnieniu od typowych leków nasennych nie mają niebezpiecznych skutków ubocznych.

Ziołowe sposoby na skuteczną terapię przeciwko nocnym niedomaganiom

Jeśli chcecie leczyć naturalnie bezsenność, należy sięgnąć po różne ziołowe sposoby. Wśród nich najbardziej skuteczną metodą jest zaparzenie zielonej herbaty. Tego rodzaju ziołowa herbata jest świetnym sposobem na relaksujący sen. Dzięki zawartości minerałów i zdrowych polifenoli herbata zielona pozwala uniknąć wszelkich zaburzeń i odpowiednio się zrelaksować, dzięki czemu można się odpowiednio wyspać. Jeśli nie lubicie herbaty, możecie sięgnąć po wyciśnięty sok z brzoskwini. To, co wyróżnia tego rodzaju sposób na bezsenność, to fakt, że niejednokrotnie pomaga on nie tylko skutecznie się wyspać, ale i przywrócić dobre samopoczucie.

Ćwiczenia również mogą nam pomóc w walce z bezsennością

Ćwiczenia to jedna z najskuteczniejszych metod na skuteczną terapię przeciwko bezsenności. Nie ma potrzeby jednak zapatrywać się na uprawianie sportu wyczynowego, czy też rozpocząć trening z ogromnymi ciężarami. Wystarczy regularnie uprawiać jakikolwiek sport albo ćwiczenia. Dzięki temu będziecie świadomi swojego ciała, będziecie większą częścią siebie. Wystarczy, że dwa lub trzy razy w tygodniu poświęcicie czas na uprawianie sportu. Z całą pewnością taka rutyna pomoże się wam zmęczyć, co następnie przyczyni się do tego, że wieczorem o wiele łatwiej zaśniecie. Po męczącym i produktywnym dniu na każdego z nas szybciej spłynie błogi, regeneracyjny sen.

Ekspozycja na światło o poranku

Terapia światłem to nie jest żadna eksperymentalna forma medycyny. Słońce pomaga naszemu organizmowi w naturalny sposób przywyknąć do cyklu dnia i nocy, od kiedy tylko nasz organizm ewoluował do dzisiejszej znanej nam formy. Ekspozycja na światło o poranku pomaga naszemu organizmowi uruchomić mechanizm, który powie mu, kiedy ma iść spać. Po całym dniu spędzonym przed komputerem i braku dostępu do światła naturalnego pochodzenia naszego organizmy bardzo często stają się rozregulowane. Można powiedzieć, że nasz zegar biologiczny nie wie tak naprawdę, która jest aktualnie godzina.

Jeżeli masz problemy z zasypianiem, twoje zadbanie o higienę snu powinno rozpocząć się właśnie od tak zwanej terapii światłem. Pamiętaj o tym, aby poddać organizm odpowiedniej ekspozycji na światło. Wystarczy, że bezpośrednio po przebudzeniu się wyjdziesz na zewnątrz, aby odbyć krótki spacer. Nie zapominaj również o tym, aby po zmroku pozwolić swoim oczom odpocząć. Kiedy wpatrujemy się do późnych godzin w ekrany komputerów i telefonów, nasze ciało dostaje mieszane sygnały, ponieważ wydaje mu się, że nadal jest dzień. To może utrudnić cały proces naturalnego zasypiania osobom cierpiącym na bezsenność.

Jeśli budzisz się zbyt wcześnie rano lub zasypiasz bardzo wcześnie wieczorem, możesz potrzebować więcej światła późnym popołudniem. Wybierz się na popołudniowy spacer, gdy na zewnątrz jest jeszcze słonecznie. Musisz dopasować swój własny rytm dobowy do pracy oraz reszty zadań, które codziennie wykonujesz.