Praktycznie żadna dieta na przestrzeni ostatnich kilku dekad nie zdobywała tak dynamicznej popularności, jak dieta ketogeniczna. Warto zatem z tego powodu zwrócić uwagę na to, czy taki rodzaj diety faktycznie może pomóc nam w osiągnięciu lepszego stanu zdrowotnego naszego organizmu. Czy może jest to po prostu jedna z kolejnych popularnych diet bazujących na zwykłym trendzie promowanym za pośrednictwem internetu? Okazuje się, że nie do końca tak jest. Istnieją pewne potwierdzone zalety dotyczące diety ketogenicznej.

Na czym dokładnie opiera się ta dieta? Powtórzmy to dla tych, którzy mogli o niej nie słyszeć. Przede wszystkim bardzo niska zawartość węglowodanów, wysoka zawartość tłuszczu i umiarkowana zawartość białka. Jest to przepis na wprowadzenie nasz organizm w stan tak zwanej ketozy. Stąd nazwa dieta ketogeniczna. Niektórzy zapewniają nas w dzisiejszych czasach, że dieta ketogeniczna może tak naprawdę stać się realnym lekarstwem na nasze problemy zdrowotne. Czy naprawdę tak jest? Dieta ketogeniczna przede wszystkim zmienia ścieżkę metaboliczną organizmu i przekształca preferencje dotyczące spalania energii. Ze względu na to, że przestajemy spożywać węglowodany i dostarczamy paliwo za pośrednictwem tłuszczu, nasz organizm uczy się, w jaki sposób efektywnie go spalać. Dlatego też dieta ta jest doskonała dla osób z nadwagą, co samo w sobie daje spore pole do popisu.

Jakie korzyści i ewentualne zagrożenia wynikają z tak zwanej diety ketogenicznej?

Warto jednak mieć na uwadze również to, że typowa lista pokarmów pojawiająca się na liście diety ketogenicznej jest bardzo restrykcyjna, dlatego warto przed rozważeniem przejścia na taką dietę zwrócić uwagę na nie tylko zalety, ale także potencjalne zagrożenia związane z ketozą. Co zatem najlepiej zrobić? Najlepszym rozwiązanie zdaniem wielu specjalistów będzie po prostu porozmawianie z lekarzem, zanim zdecydujemy się na ten krok. Możemy wówczas przejść na tak restrykcyjną dietę dopiero w momencie, gdy otrzymamy zielone światło od lekarza, który upewni się, że nasz organizm jest dostatecznie zdrowy, aby wejść na ten rodzaj odżywiania.

Mimo wszystko wiele osób docenia właściwości diety ketogenicznej ze względu na to, że wykazuje świetne działanie w przypadku osób zmagających się z padaczką lub cukrzycą. Z drugiej strony nie możemy pominąć również tego, że wszystkie aspekty dotyczące tych badań wymagają długoterminowych testów. Badania prowadzone nad dietą ketogeniczną są dosyć nowe i na razie brakuje nam wyników, które wskazywałyby na długoterminowe zalety tej diety.