Z zabiegami chirurgicznymi bardzo często wiążą się ciekawe historie, o których warto opowiedzieć. Czy wiedzieliście na przykład o tym, że pierwszy na świecie oficjalnie udany zabieg przeszczepu sercu wykonano w 1967 roku? Dziś z najnowszych statystyk wiemy z kolei o tym, że ta procedura ratuje życie dla ponad 5000 osób rocznie. Najwyraźniej eksperymentowanie pół wieku temu opłaciło się, ponieważ potrafimy w dzisiejszych czasach z całkiem niezłą skutecznością uratować człowieka, który potrzebuje kompletnie nowego serca.

Wiecie o tym, że w 2012 roku przeprowadzono łącznie ponad 312 milionów operacji na całym świecie? Dla przykładu w 2004 roku przeprowadzono ich oficjalnie 224 miliony. Oznacza to, że z roku na rok jesteśmy w stanie docierać z pomocą medyczną do coraz większej grupy osób. W Stanach Zjednoczonych do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych należą: appendektomia, cesarskie cięcie, operacja zaćmy, mastektomia oraz pomostowanie tętnic wieńcowych. Każda z tych operacji ma na celu uratować życie człowieka lub po prostu poprawić komfort w jego funkcjonowaniu.

Plastyka rotacyjna, czyli nietypowa operacja prowadzono w świecie chirurgii

Operacja ta polega w dużym skrócie na przekształceniu kostki w staw kolanowy. Oznacza to, że chirurg za pośrednictwem odpowiednich technik i narzędzi ma za zadanie przerobić kostkę w staw kolanowy pacjenta. W tym celu podczas zabiegu należy usunąć dolną część kości udowej, a następnie w odpowiedni sposób przekształcić ją tak, aby pasowała do stawu kolanowego. Kostka stopy może funkcjonować jako oddzielne kolano, jeżeli zostanie zespolona z odpowiednią protezą. Takie zabiegi bardzo często ratują życie dzieciom, które muszą zmagać się ze złośliwymi guzami kości.

Głównym celem rotacji jest całkowite usunięcie guza, ale w sposób umożliwiający dziecku prowadzenie aktywnego trybu życia, co nie byłoby możliwe przy całkowitej amputacji. Odpowiednie dopasowanie protezy sprawia, że pacjent ma całkiem spore szanso na to, aby wieść normalne życie i swobodnie funkcjonować. Byłoby to trudne, gdyby lekarz został zmuszony do pozbawienia go kończyny w celu ratowania życia pacjenta. Ta metoda operacyjna została udoskonalona w dzisiejszych czasach, jednak była znana już nawet 80 lat temu.