Każda dolegliwość ma swoją przyczynę i zazwyczaj są nią złe nawyki związane z trybem życia. Gdybyśmy bardziej dbali o drobne szczegóły życia codziennego, sprawilibyśmy, że nasze ciało cierpiałoby o wiele mniej. Najbardziej dotkniętym obszarem są zazwyczaj nogi, ponieważ, krótko mówiąc, są one odpowiedzialne za utrzymanie całego naszego ciężaru i dlatego wymagają szczególnej opieki i uwagi.
Czasami normalne jest uczucie ciężkości w nogach, jak również ból, skurcze mięśni, mrowienie, swędzenie i obrzęk. Jest to znane jako zespół zmęczonych nóg, który jest niczym więcej niż wadą w krążeniu krwi w tym obszarze ciała i chociaż nie jest to poważne, jest to bardzo irytujące. Oto przyczyny zmęczonych nóg, abyś w miarę możliwości mógł im zaradzić.

Przyczyny zmęczonych nóg.

1. Genetyka.
Dziedzictwo pozostawione nam przez naszych krewnych czasami nie jest powodem do radości. Często dziedziczymy patologie po naszych przodkach, nie mogąc nic z tym zrobić. Zespół zmęczonych nóg jest bardzo powszechny u kobiet i jest prawdopodobne, że Twoja mama lub babcia cierpiała na niego, lub cierpi w tej chwili. Ponadto wiek również odgrywa ważną rolę, przy czym osoby w średnim wieku są najbardziej podatne na tę niewydolność powrotu żylnego w nogach.
2. Słabe krążenie.
Jeśli pojawiły się pajączki lub żylaki, jest to objaw słabego krążenia. Układ krwionośny transportuje tlen i składniki odżywcze przez krew do narządów i tkanek. Kiedy krew nie wraca prawidłowo, gromadzi się w nogach, powodując objawy zmęczonych nóg.
3. Siedzący tryb życia.
Bycie aktywnym fizycznie przez co najmniej 30 minut dziennie jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowego ciała i umysłu. Spędzanie całego dnia na kanapie lub siedzenie w fotelu nie jest korzystne dla naszego ciała, a także wpływa na nasz układ krążenia, ponieważ ulega on zanikowi. Ponadto złe nawyki, takie jak palenie papierosów czy picie alkoholu, nie są dobrym pomysłem, ponieważ wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.
4. Zła dieta.
Nadmierne spożycie pokarmów zawierających tłuszcze nasycone powoduje odkładanie się tłuszczu w naszych żyłach, uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Ponadto, zła dieta prowadzi do wysokiego poziomu cholesterolu i wysokiego ciśnienia krwi. Nadwaga jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym, ponieważ wpływa na wszystkie nasze narządy i tkanki.
5. Temperatura.
W bardzo gorące dni normalnym zjawiskiem jest uczucie ciężkości w nogach. Żyły rozszerzają się i deformują, utrudniając powrót krwi do serca. Krew gromadzi się w żyłach powodując straszne żylaki . Ważne jest, aby po powrocie do domu zastosować zimne okłady i utrzymać nogi w górze przez jakiś czas, aby promować dobre krążenie.
6. Praca.
Inną z głównych przyczyn zespołu zmęczonych nóg jest rodzaj wykonywanej przez nas pracy. Jeśli pracujesz w biurze, siedzenie przez osiem godzin dziennie jest bardzo niekorzystne dla Twojego krążenia. Z drugiej strony, są ludzie, którzy spędzają cały dzień na nogach, jak w przypadku pracowników sklepów.
7. Stres i zmiany hormonalne.
Tempo codziennego życia sprawia, że poruszamy się bardzo szybko i musimy być świadomi wielu rzeczy w tym samym czasie. Jeśli dodamy do tego osobiste zmartwienia, wchodzimy w sytuację stresową, która będzie miała wpływ na powrót krwi. Ponadto, osoby z wieloma zmianami hormonalnymi, zwłaszcza kobiety w ciąży, są bardzo podatne na uczucie ciężkości w nogach.

Zobaczyłeś już, że wiele przyczyn zespołu zmęczonych nóg jest w zasięgu naszej kontroli. Bądź świadomy i unikaj złych praktyk, pamiętaj, że twoje ciało jest twoją świątynią.