Technologia przydaje się w różnych branżach medycznych. Przykładowo niewiele osób zwraca uwagę na to, że sztuczna inteligencja i nowoczesne techniki przyczyniają się do komfortu pacjentów zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Nowoczesna technologia pomaga pacjentom, którzy mają kłopoty ze swoim zdrowiem psychicznym. Oczywiście nawet najlepsze oprogramowanie nie wyprze w dzisiejszych czasach pracy psychiatry lub psychologa, jednak istnieją teraz dodatkowe narzędzia, z których pacjenci mogą korzystać, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne między wizytami.

Nowoczesna technika w postaci cyfrowych terapii pomaga nam dziś na różne sposoby. Coraz częściej dochodzimy do dokładności, która pozwala programom online wystawić wstępne diagnozy pacjentom na podstawie zgromadzonych danych o ich życiu lub samopoczuciu. Takie zasoby pomagają w tym, aby pomóc pacjentowi między wizytami lub w momencie, w którym jeszcze nie doczekał się wizyty ze swoim lekarzem. W dzisiejszych czasach zaadaptowaliśmy w terapiach cyfrowych nawet metody badań behawioralnych.

Niektóre terapie są w pewnych miejscach na świecie wdrażane z ogromnym sukcesem, co ułatwia lekarzom efektywne leczenie pacjentów z różnorodnymi schorzeniami. Istnieją nawet technologie, które pomagają leczyć dzieci z ADHD za pośrednictwem gier wideo. Badanie kliniczne potwierdziły, że aż 73% uczestników odczuwało poprawę bez skutków ubocznych podczas regularnego korzystania z oprogramowania.