Jeżeli uwielbiasz od czasu do czasu przekąsić sobie pełnobiałkową przekąskę w postaci suszonego mięsa, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy spożywanie tego pokarmu w tej formie jest zdrowe dla naszego organizmu. Oczywiście to jak zdrowe będą kawałki takiego pokarmu, jak na przykład znana i lubiana jerky beef zależy w dużej mierze od dodatków, które producent umieści w swoim produkcie. Jednak możemy również całkiem sporo wydedukować z samego procesu, w którym takie mięso jest przygotowywane, zanim trafi na sklepowe półki.

Takie mięso, aby mogło przetrwać bardzo długo w opakowaniu, zostaje całkowicie wysuszone, czyli odwodnione. Bez wody w mięsie, może ono pozostać świeże i zdatne do spożycia znacznie dłużej, ponieważ nie ma ono wody, w której będą rozwijały się bakterie i różnorodne drobnoustroje. Suszenie lub odwadnianie to jeden z najstarszych sposobów konserwacji żywności. Sprawia, że trwa ona dłużej i jest bezpieczna do spożycia. Jednak należy spożywać je z umiarem, ponieważ proces suszenia może zniszczyć witaminy A i C. Powinniśmy pamiętać o tym aspekcie suszenia za każdym razem, gdy sięgamy po taki pokarm.

Wysuszone na wiór mięso nie tylko traci nieco kontentu witaminowego, ale także ma w sobie mnóstwo sodu w postaci soli, aby mogło zostać lepiej zakonserwowane

Bardzo duża ilość soli w mięsie, które zostało wysuszone to kolejny aspekt, na który powinniśmy uważać, ponieważ sód nie zawsze jest dobrym dodatkiem w naszej diecie. W szczególności, jeżeli spożywamy dużo soli również w innych produktach poza mięsem. Po wysuszeniu żywność naturalnie się kurczy, zatem składniki odżywcze, które w nim znajdziemy, będą znacznie bardziej skoncentrowane. W ten sposób podczas zajadania się suszoną wołowiną lub wieprzowiną dostarczamy naszemu organizmowi znacznie więcej soli, niż nam się ewentualnie wydaje. Musimy mieć na uwadze to, że zbyt duża ilość soli może nam zaszkodzić, zatem powinniśmy jeść takie mięso z umiarem, aby móc powiedzieć, że jest dla nas zdrowe.

Rozwiązanie jest tylko jedno. Niestety niewiele osób ono zadowoli. Ponieważ zdrowa dieta powinna opierać się na całkowicie nieprzetworzonych, czyli w przypadku mięsa jak najświeższych produktów. Oczywiście przekąska w postaci wysuszone mięsa od czasu do czasu nikogo jeszcze nie zabiła, jednak spożywanie przetworzonych artykułów codziennie w dużych ilościach, może doprowadzić prędzej, czy też później nasz organizm do ruiny.