Opinie ekspertów, lekarzy są raczej zgodne. By utrzymywać niezłą formę fizyczną i psychiczną na co dzień, warto robić minimum 10 tysięcy kroków na dobę. Wiadomo, czasem będzie 8, czasem 12 tysięcy. Warto jednak kręcić się wokół tych liczb. Jak to zrobić?

Krok 1 – Wybieraj dalsze miejsca, w których załatwiasz codzienne sprawy, jak choćby mniejsze zakupy. Może warto czasem po prostu zrezygnować z samochodu i zrobić coś dla zdrowia? Idź na spacer, a jednocześnie zrób po drodze zakupy. Może zamiast sklepu oddalonego o 300 metrów od miejsca zamieszkania, wybierz taki, który jest kilometr dalej. Masz więcej zakupów do zrobienia? Przyda się samochód? W porządku. Jedź do Centrum Handlowego, ale tam też możesz robić dodatkowe kroki. Wybierz dalsze miejsce parkingowe. Zmuś się do minimalnego wysiłku.

Krok 2 – Rób kroki, gdzie tylko to możliwe. To moja dewiza. O co chodzi? Czasami wracamy późno z pracy. Jesteśmy zmęczeni, a nasz zegarek pokazuje nam, że mamy zaledwie 5-6 tysięcy kroków. Wiemy, co to oznacza. Tylko dochodząc do mieszkania czy domu nie dobijemy do 10 tysięcy kroków. Może warto wysiąść dwa przystanki wcześniej? Może czekając na autobus, warto po prostu trochę pochodzić w pobliżu, a nie stać bezczynnie?

Krok 3 – Spacery. Cóż, nie ma prostszej recepty. Rób spacery, najlepiej takie do godziny. Spokojnym tempem w ciągu godziny jesteś zrobić nawet do 5 kilometrów. Zależnie od długości kroku, da to od 5-7 tysięcy kroków. Warto? Oczywiście, że tak. Spacery relaksują, dotleniają. Dodatkowo, można wybrać się na wycieczkę w miłej scenerii. Wiosna czy lato dają duże możliwości w tym zakresie, ale i w zimie nie powinieneś szukać wymówek.

Oczywiście metod na robienie kroków jest znacznie więcej. Zawsze możesz pomyśleć o dodatkowej aktywności, bieganiu, marszobiegu. Jeśli tylko zechcesz, 10 tysięcy kroków dziennie nie będzie stanowić dla Ciebie żadnej przeszkody. Jak się wciągniesz, potem pójdzie z górki. Uzależnisz się od chodzenia i monitorowania swoich kroków. To bardzo fajne uzależnienie w przeciwieństwie do tych innych.